Eda İnce ile Adım Adım Umuda

Eda İnce 1993 doğumlu, İzmirli. Onun da ışıl ışıl parlayan her genç gibi; dünyayı gezmek, fotoğraf çekmek, yeni kültürler ve yeni insanlarla tanışma hayalleri var. Muğla Üniversitesi turizm bölümünden mezun olması hayallerini gerçekleştirmek için attığı önemli adımlardan biri.

Okulun son senesinde memesindeki yumruyu fark etmesi ve sonrasında emekli annesinin ısrarcı takibiyle, Eda’ya 23 yaşında teşhis konuldu.

Yapılan tetkikler sonucu Eda’nın vücudunda fark ettiği yumrunun meme kanseri olduğu, kanserin koltuk altı lenfine ve karaciğerine metastaz yaptığı ortaya çıktı.

Artık o günden sonra Eda; hayallerini bir süre erteleyerek tedavisine odaklanmaya çalıştı. İlk zamanlardan; “Hani kendinize konduramazsınız, böyle şeyler hep başkalarına olur ya” diye söz ediyor Eda.

Kemoterapiye iyi yanıt veren Eda, tedavisi sırasında kendisine moral olarak iyi gelecek adımlar attı. Önce ertelediği hayalini gerçekleştirdi ve fotoğraf çekmeye başladı. Artık geçiminin bir kısmını fotoğraf çekmekten kazanıyor.  Eda’nın hayatını değiştiren diğer bir adımı ise yogaya başlamak. Kanserin yarattığı duygusal zorluklarla mücadelede yoganın çok yararını gördüğünü anlatıyor.

Şimdi “Kanser de yogaya benziyor” diyor Eda. Kanserde tedavi sürecinde sabırsız olmamak gerektiğini belirten Eda “Her şey olması gerektiği zamanda oluyor” şeklinde açıklıyor hissettiklerini.

Bugün ameliyat olmadan kemoterapi sonrası gerileyen kanserine son müdahale, hedefe yönelik ilaçlarla yapılıyor. Yoga eğitmeni olan Eda, hayallerini bir bir gerçeğe dönüştürmek üzere kanserle mücadelesine devam ediyor.

Hakkı Engin Erenel
Mehmet Çoban

Tarihe Not

Tıbbi Onkoloji Derneği olarak, tıbbi onkolojide hekimlerle hastaların yürüttüğü amansız mücadeleyi ve kanserle savaşın muzaffer neferlerinin olanaksızlıklarla başlayan ama hızla mutlu sona doğru giden mücadelelerinin günümüze kadar olan kısmını anlatmayı hedefledik.