Hakkı Engin Erenel ile Adım Adım Umuda

1960 doğumlu Hakkı Engin Erenel, 15 yaşından bu yana DJ’lik yapıyor. Evli olan Erenel’in kızı Fransa’da üniversitede okuyor.

2015 yılında ağır bir soğuk algınlığı geçiren Erenel, ardından geçmeyen sırt ağrısı nedeniyle doktora gitmeye karar vermiş. Göğüs filmini gören ve şüphelenen iç hastalıkları doktoru kendisini donanımlı bir hastanede iyi bir doktorun görmesini istemiş. Yapılan tetkikler sonucu Hakkı Engin Erenel’e akciğer kanseri teşhisi koyulmuş.

Erenel, ilk başlarda endişeli olsa da doktoruna çok güvenmiş ve tedavi sürecinde doktorunun dediklerinin dışına hiç çıkmamış.

Laparoskopi yöntemiyle akciğerinin bir lobu alınmış. Ardından hem kemoterapi hem de ışın tedavisi görmüş. İş hayatına devam eden Erenel, gelen teklif üzerine Bozcaada’ya taşınmış ve bir restoranın hem şefi hem de DJ’i olmuş. Bozcaada’ya taşınmak Erenel’e düşündüğünden daha iyi gelmiş. Temiz havası, adanın yavaş ritmi, tedavi sürecini daha iyi karşılamasında ve sabırla mücadele etmesinde önemli rol oynamış. Çünkü hayatın sınaması devam etmiş Hakkı Engin Erenel için.

Ameliyatından 8-9 ay sonra yapılan kontrol taramalarında yumuşak dokuda kitleye rastlanmış. Yapılan operasyon sonucu tedbir amaçlı iki kaburgası alınan Erenel’in yumuşak dokusunda iki buçuk santim tümör çıkmış. Tedavi kaldığı yerden devam etmiş. Ancak DJ’lik yaptığı bir gece sesi kısılmış ve çıkmaz olmuş. Yapılan tetkiklerde ses tellerinin arkasında tümöre rastlanmış. Ancak yeri zor olduğu için ameliyat seçeneği uygulanamamış. Ama bu sefer de hedefe yönelik ilaç yardımına yetişmiş.

Şimdi Hakkı Engin Erenel üç ayda bir akıllı ilacını alıyor ve sürekli kontrol edilerek, gerektiğinde MR ya da PET taraması yapılarak hastalığı gözlemleniyor.

Hayat bir sınavsa Hakkı Engin Erenel o zor sınavlardan başarıyla geçmiş görünüyor. Onun anlatımıyla bitirelim: “Ben bu kafayı bozmayacağım. Dik duracağım. Sağlam duracağım. Bozcaada’da inanılmaz bir oksijen var. Gürültü yok. İnsan kargaşası yok. Stresten uzaksınız. Uyku düzenim çok yerinde. Güneşle besleniyorsunuz. Moralinizi bozacak olaylar olmuyor, burada her şey çok kıvamlı.”

Eda ince
Mehmet Çoban

Tarihe Not

Tıbbi Onkoloji Derneği olarak, tıbbi onkolojide hekimlerle hastaların yürüttüğü amansız mücadeleyi ve kanserle savaşın muzaffer neferlerinin olanaksızlıklarla başlayan ama hızla mutlu sona doğru giden mücadelelerinin günümüze kadar olan kısmını anlatmayı hedefledik.